Epilace nebo depilace?


Jistě jste už tuto otázku slyšely od svých klientek. Nebudou mé chloupky po depilaci/epilaci hustší a tvrdší? Naopak některé metody epilace vedou k tomu, aby se chloupky staly tenčí a zeslábly.

Nejprve si ale musíme vysvětlit rozdíl mezi epilací a depilací, protože i když má oboje stejný cíl – mít hladkou pokožku bez chloupků, tak obě metody jsou velmi rozdílné.
Pokud mluvíme o depilaci, tak odstraňujeme chloupky pouze na povrchu (např. holení, depilační krémy). Při epilaci vytrhneme chloupek i s kořínkem (např. vosk).

Pár otázek se kterými jste se setkaly nebo setkáte:

1. Proč jsou chloupky před pubertou tenčí?
Dívky či chlapci si začínají první chloupky odstraňovat během puberty. Proč? Příčinou jsou hormonální změny, které v těle probíhají. Díky nim se chloupky stávají tmavší a hrubší.

2. Holení, krém nebo epilace?
Když holíte nebo používáte depilující krémy, odstraníte pouze chloupky z povrchu pokožky, neodstraníte je přímo z kořene chloupku a odstraníte obvykle pouze hrubší chloupky, jemné zůstanou. Chloupky jsou šikmo seříznuté a vypadají silnější a tmavší. Metody voskem, ale odstraní vždy celý chloupek bez rozdílu zda je hrubší či jemnější a délka potřeby další epilace je zhruba 3 až 4 týdny. Kdežto holení musíte provádět zhruba každé 4 dny.

3.Epilace bolí
Ano, epilace není příjemná. Představme si jak trpíme při vytrhnutí jednoho chloupku při trhání obočí. Bolest je ale velmi individuální, takže pokud bez problému zvládnete trhání obočí nebo brazilskou depilaci zvládnete všechno. Navíc bolí jen prvním epilace, s každou další si zvykáme, chloupky se zjemňují a nepříjemný pocit slábne.

4. Mohu po epilaci na sluníčko?
Raději se na chvíli sluníčku vyhněte a použijte krémy s vysokým faKktorem proti ultrafialovému záření. Mohly by na epilovaných místech vzniknout hnědé pigmentové skvrny.

Co jste možná nevěděli?

Historie zbavování se nadbytečného či nechtěného ochlupení sahá až do období, ve kterém by to očekával asi jen málokdo. Už z doby kamenné se dochovaly přiostřené kameny a lastury a přibližně z 19. století př. n. l. měděné škrabky a pinzety, které sloužily jako nástroje primitivní depilace. Například staří Egypťané zase odstraňovali nejen chloupky na těle, ale zakládali si i na hladce oholených hlavách. Vdechli také život prapůvodním voskovým metodám. Používali pruhy gázy s horkým voskem a po zatuhnutí pásky strhli i s chloupky.

Jak je to s počtem vlasových cibulek?

Na našem těle se nachází přibližně 5 milionů vlasových cibulek. Tento počet je člověku dán již od narození a věkem se nemění. Denně vyroste vlas nebo chlup průměrně o 0,35 mm. S věkem se tedy nemění počet, ale složení chloupků a jejich délka. Některé tedy vypadávají, řídnou a naopak některé chloupky vlivem hormonálních změn sílí a prodlužují se.